About the site
Oasis online magazine
news
Analytical journalism
Guest book
Magazine       "Oasis"
Year
№ 20 (64) October 2007
№ 19 (63) October 2007
No. 18 (62) September 2007
№ 17 (61) September 2007
No 16 (60) August 2007
15 (59) August 2007
№ 14 (58) July 2007
№ 13 (57) July 2007
№ 12 (56) June 2007
№ 11 (55) June 2007
No 10 (54) May 2007
No 9 (53) May 2007
№ 8 (52) April 2007
№ 7 (51) April 2007
No. 6 (50) March 2007
No. 5 (49) March 2007
№ 4 (48) February 2007
№ 3 (47) February 2007
№ 2 (46) January 2007
№ 1 (45) January 2007
THE AUTHORS
Subscribe
on       journal [PDF]:
Oleg Panfilov,
project Manager,
panfilov[at]cjes.ru

Dmitry Alyaev,
chief editor,
alyaev[at]cjes.ru

Roman Zyuzin,
webmaster,
webmaster [at] cjes.ru

Adil Dzhalilov,
Kazakhstan,
adild[at]list.ru

a diamond stylus,
Kyrgyzstan,
citizen2005[at]yandex.ru

Nargis Zokirova,
Tajikistan
zokirova77 [at] mail.ru

Representative Names
in Uzbekistan and Turkmenistan
not disclosed

Lyudmila Burenkova,
technical editor,
lyuda [at] cjes.ru

Elena Dorokhova,
design,
inwork[at]frw.ru
THE AUTHORS
Vohidov Abdufattoh

Born in 1960.

He graduated from middle school. №15 Yavan district. In 1978 he entered the full-time department of the Tajik Philology faculty of the Tajik State University. In 1981 he entered the Faculty of Journalism of Moscow State University. M. Lomonosov. Moscow State University graduated in 1984 as a journalist, literary worker of the newspaper.

He began his career as a correspondent for the Komsomolii Tojikiston newspaper in 1984. In 1991, the staff of the newspaper “Javononi Tojikiston” (formerly “Komsomoli Tojikiston”) elected me editor-in-chief, and in 1993, due to changes in the country's leadership, he was relieved of the post of editor-in-chief. In 1994, he was appointed deputy editor-in-chief of the Posukh newspaper, an organ of the Union of Journalists of Tajikistan and the Ministry of Culture of the Republic of Tajikistan. In early 1996, after a business trip to the United States was dismissed. In 1996, together with the Oli Somon Foundation, he established the independent newspaper Istiklol (“Independence”), which was published until mid-1998. In 1998-2000, he worked as deputy editor-in-chief of the branch newspaper “Andoz” (“Tax”) of the Tax Committee of the Republic of Tatarstan. In 2000, he began working at the National Association of Independent Media in Tajikistan (NANSMIT). Together with the training center "Manizha" published a newspaper for the NGO "Constellation". In 2001-2002, he worked as chief editor of the newspaper "Time and Money." Since 2002, he has been working permanently at NANSMIT, he has been acting as the coordinator of the project “Monitoring violations of the rights of journalists in Tajikistan”.

Never been in batches. He is married and has 6 children.